pratik aşure kolay aşure tarifi

Pratik Aşure Tarifi Kolay

25

Malzemeler Listesi

 • Yarım kilo aşurelik buğday
 • 1,5 su bardağı konserve nohut
 • 1,5 su bardağı konserve kuru fasulye
 • 100 gram kayısı
 • 100 gram tuzsuz fıstık
 • 100 gram kuru üzüm
 • 100 gram kuru incir
 • 1 tatlı kaşığı portakal kabuğu
 • 100 gram ceviz içi
 • Nar taneleri

Tarifin Yapılışı

Çalışan hanımlara, canı aşure çekenlere, tek başına olan erkeklere, öğrencilere, kısacası pratik olarak aşure yapmak isteyenler için yazıyorum bu tarifi.
Çok vakit harcamadan, malzemesi basit ve az miktarda malzemeyle yapılan bir Pratik Aşure Tarifi. Kolayca herkesin yapabileceği Aşure Tarifi. Eğer çok malzemeli bir aşure tarifi istiyorsanız Kolay Aşure Tarifi yerine buradan Zengin Aşure Tarifi ‘ne de bakabilirsiniz.

Pratik ya da Kolay Aşure nasıl yapılır öğrenelim

Aşurelik buğdayımızı bir gün önceden sıcak su ile ıslatıyoruz. Önceden yapmamız gereken tek şey budur.

Aşurelik buğdaya biz göce diyoruz. Tarifimizde bu ismi kullanacağım. Göceyi derin tencerede haşlıyoruz. Göce kendini salmaya ve nişastasını bırakmaya başlıyor. Aşurelik buğdayın özünü dökmesi yaklaşık 20 – 30 dakika arasıdır.

Nohut ve fasulyeyi konserve olarak kullanacağımız için bunlar kullanıma hazırdır ve bize çok vakit kazandıracaklar. Tek yapmamız gereken bunları ılık suda yıkayıp temizlemek. Bir süzgeç yardımıyla suyun altına tutabiliriz. Fakat suyun tazyiki çok olup fasulyeleri ve nohutları parçalamasın.

Daha sonra buğdayın üzerine 5 bardak sıcak su ekliyoruz ve kaynatmaya devam ediyoruz. Biliyorsunuz ki, pişmiş aşa soğuk su katılmaz. Dikkatli olalım. Şimdi yapmamız gereken;

 1. Kuru kayısı ve kuru inciri daha küçük parçalara ayırıyoruz.
 2. Kuru kayısı , kuru incir, kuru üzüm, bunların hepsini ayrı ayrı kaplarda 10-15 dakika ,yani bir taşımlık kaynatıyoruz.
 3. Kaynayan yemişleri , süzgeçle süzüp sırasıyla tencereye atıyoruz. (Suyundan iyice süzüp alıyoruz yemişleri.)
 4. Tencereye kuru üzüm,kuru kayısı,kuru inciri attıktan sonra, nohut ve kuru fasulyeyi de tencereye atıyoruz. (Normalde yemişlerden önce atılır ,fakat hazır pişmiş olduklarından çok dağılmamaları için yemişlerden sonra attık.)
 5. Son malzemelerimizi, yani; tuzsuz fıstık, şeker ve rendelenmiş portakal kabuğunu da attıktan sonra, bir taşım daha kaynatıyoruz ve ocağın altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz. Soğudukça koyulaşacaktır. Şekerini atarken; isterseniz yavaş yavaş atın ve damak zevkinize göre ayarlayın.

Kaselere doldurduktan sonra, üzerine dövülmüş ceviz ve nar taneleri attık biz.Biliyorsunuz aşure paylaşım içindir. Bizde yapıldı ve dağıtıldı. Herkese afiyet olsun. Gurbette okuyan öğrencileri unutmayalım :)

Bu tarif için 6 yorum var, bakalım neler söylenmiş?

 1. Arkadaslar ogrenciyiz duduklu tenceremiz yok konserveyle yapmayi dusunuyorum deneyen var mi? Tadini bozar mi?

Sen de yorum yaz, çekinme! Hepsini okuyorum.