mantarlı makarna

Mantarlı Makarna Tarifi

36

Malzemeler Listesi

 • 1 paket makarna
 • 10 tane mantar
 • Yarım demet yeşillik (maydanoz, karalahana, roka, ıspanak)
 • 2 dal taze kekik
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 1 tatlı tuz

Tarifin Yapılışı

Elinizde mantar var ama sos yapmakla uğraşmak istemiyorsanız mantar soslu makarna yarine Mantarlı Makarna Tarifi sizin için daha pratik ve az malzemeli bir tarif olacaktır. Her zaman severek yediğimiz makarnaya güzel bir alternatif olan mantarlı makarna sofranıza yakışacaktır.

 1. Makarna için kaynayan suya tuzla birlikte hafif sıvı yağ gezdiriyoruz (1 tatlı kaşığı yeterli olacaktır). Makarnayı da kaynayan suya ekleyip 8 dakika kadar pişiriyoruz.
 2.  Pişirdiğimiz makarnayı süzüp içine bir kaşık tereyağı atıyoruz. Tencerenin kapağını kapıyoruz içerideki sıcakla tereyağ eriyecektir.
 3. Ardından yeşillikleri (tercih size bırakılmış, ben karalahana kullandım) kaynar suda 5 dakika haşlıyoruz.
 4. Nemli bir bezle silip, temizlediğimiz mantarlarımızın baş kısmını kesiyoruz ve uzunlamasına doğruyoruz.
 5. 1 yemek kaşığı teryağını tavada eritip mantarları kavuruyoruz. Mantarlar suyunu salınca haşlanan yeşilliği ekliyoruz. Mantarlar suyunu çekince eklemek istediğimiz baharat ve tuzu ekleyip ocağın altını kapıyoruz.
 6.  Daha önce haşladığımız makarnayı da bu tavaya alıp mantarlarla harmanlıyoruz üstüne taze kekik saplarını ekleyip servis edebiliriz.

Not: Eğer mantarları nemli bezle değilde suyla temzilerseniz sudan çıkarınca kurulamaya özen gösterdin. Mantarlar ne kadar çok su ile temas ederse o kadar kararıyor.

Not 2: Makarnanın haşlama suyuna sıvı yağ koyarsanız makarnalar birbirlerine yapışmaz ama yine de bu işlem sizin tercihinize kalmıştır.

Not 3: Bu tarife koyacağınız yeşillik tamamen sizin damak zevkinize kalmış hatta isterseniz yeşillik eklemeyebilirsiniz de.

Afiyet olsun.

Bu tarif için 1 yorum var, bakalım neler söylenmiş?

Sen de yorum yaz, çekinme! Hepsini okuyorum.