kuymak

Kuymak Tarifi (Karadeniz Usulü)

42

Malzemeler Listesi

  • 2 yemek kaşığı Trabzon tereyağı
  • Yarım çay bardağı mısır unu
  • 1,5 su bardağı Trabzon peyniri ya da çeçil peyniri
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 2 su bardağı sıcak su

Tarifin Yapılışı

Karadeniz mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan kuymağı yapmak zor değil ancak bir kaç önemli püf noktasına dikkat etmek gerekir. Bu püf noktalarla oluşturduğumuz kuymak tarifi (Karadeniz usulü) oldukça kıvamında ve lezzetli olacak. Nefis kokusuyla eminiz ikram ettiğiniz herkes bu kuymak tarifini sizden almak isteyecek. Buyurun Kuymak Tarifi (Karadeniz Usulü) ne geçelim;

  1. İlk olarak tereyağınızı tavada eritin. Elinizde Trabzon tereyağı yoksa diğer tereyağlardan kullanabilirsiniz ancak Trabzon tereyağı kullanırsanız daha lezzetli olacaktır. Yağınız eriyince fazla bekletmeyin çünkü tereyağ çabuk yanar ve hoş kokusunu kaybeder.
  2.  Daha sonra eriyen tereyağına mısır ununu ekleyin ve karıştırın ocağın altı mümkün olduğunca kısık kalsın ve yavaş yavaş karıştırarak unu kavurun. Unun rengi açık bir kahverengi olunca su ekleyeceksiniz.
  3. Eğer unun kavrulması tamamsa sıcak suyu yavaşça eklemeye başlayın. Bir – bir buçuk bardak sonra kıvamı hoşunuza giderse su eklemeyebilirsiniz. Kıvam uygun gelmediyse 2 bardağa kadar sıcak su ekleyip karıştırmaya devam edin.
  4. Su ekleme işlemi bitince tuzu da ekleyip karıştırın.
  5. En son kıvamını alan kuymağa peyniri ekleyip erimesini bekleyin. Eriyince ocağın altını kapayın.

Not: Elbetteki elinizde Trabzon tereyağı ve peyniri yoksa standart teryağ e farklı tür peynir kullanabilirsiniz. Ancak gerçek lezzetini yakalamak istiyorsanız bunlar önemli.

Not 2: Sadece Trabzon  tereyağı değil bütün tereyağ çeşitleri çabuk yanmaya müsaittir. Eritirken dikkatli olmakta fayda var.

Afiyet olsuunnnn :)

Sen de yorum yaz, çekinme! Hepsini okuyorum.