benmari usulü çikolata eritme

Benmari Usulü Çikolata Eritme Nedir Nasıl Yapılır

47

Malzemeler Listesi

 • eritmek istediğiniz ürün
 • (örneğin çikolata)
 • su
 • bir tencere
 • ısıya dayanıklı küçük bir kap

Tarifin Yapılışı

Benmari usulü diye sürekli duyuyoruz da peki nedir bu benmari? Nasıl yapılır, nerelerde kullanılır? Ne işe yarar?

Pastalarda ve tatlılarda sıkça kullanılan benmari yöntemi, daha sağlıklı temiz ve lezzetli bir çözüm. Zor değil, adım adım anlatacağım sizlere. Eğer kafanız karışırsa fotoğraftan yararlanabilirsiniz.

Benmari Usulü eritme nasıl yapılır, tarifi

Bain Marie yani bizdeki okunuşuyla benmari eritmek ya da pişirmek istediğimiz şeyleri içinde bulunduğu kabı su dolu başka bir kap içine oturtularak ve suyu ısıtarak yavaşça eritilmesidir ya da pişirilmesidir.

 1. Isıya dayanıklı bir kabı yarısına kadar suyla dolduralım.
 2. Kabın içine daha küçük bir kap koyalım. İçine eritmek istediğimiz malzemeyi koyalım altını yakalım ve öylece eritelim.
 3. Arada sırada karıştırmayı unutmayın.

İşte bu kadar basit, afiyet olsun :)

Püf noktası: Eritilen malzeme, örneğin çikolatanın kaynamasına izin vermeyin, çok fazla ocakta tutmayın, ayrıca tekrar donmadan kullanmayı unutmayın.

 

Bu tarif için 11 yorum var, bakalım neler söylenmiş?

 1. Nerde yalnıs yapıyorum bilmiyorum çikolatayı ne zaman benmari usulu eritmeye çalışsam olmuyor çaydanlıgn altına şu koyup üzerine cam kaşe koyuyorum çikolatayı eritiyorum Ama sonra şekerler gibi oluyor neden acaba

 2. neyi yanlış yapıorum bilmiyorum ama fotoğrafta göründüğü ve yazıldığı gibi yapıyorum, yarım saattir felan suyu kaynayıp kaynayıp duruyor ama çikolatanın eridiği felan yok? 5 dakika sürmesi lazımdı.

  1. Esra hanım merhaba, bence kabınız yanlış. Ufak bir kap kullanın, mesela cezve ile deneyin. Aman elinize dikkat edin, eliniz yanmasın.

 3. Bain marie usulu deyim olarak buharda et veya balik gibi urunleri pisirme icin de kullanilmasi dogrumudur, yoksa sadece cikolota ve benzeri kati urunleri eritmek icin mi kullanilir.

  1. Bain Marie, pişirmenin usulüdür. Yani siz neyi pişirirseniz pişirin, kullandığınız yöntemle ilgilidir. Evet, bu yöntemle et ya da balık pişirilebilir. Onlara da Bain Marie usulü pişmiş et diyebiliriz.

Sen de yorum yaz, çekinme! Hepsini okuyorum.