5 dakika kurabiyesi

5 Dakika Kurabiyesi Az Malzemeli Pratik

26

Malzemeler Listesi

  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 yumurta
  • 1 paket margarin
  • 1 paket kabartma tozu
  • 3 - 4 bardak un
  • üzerine:
  • kırılmış fındık
  • toz şeker

Tarifin Yapılışı

5 dakika kurabiyesi, kurabiye yapmak isteyen ama hazırlama kısmına fazla vakit ayırmak istemeyenlerin seçimi. Bu pratik kurabiye az sayıda malzemesi ile gerçekten kolay hazırlanıyor. Hatta aldığım duyuma göre Susam Sokağı’nın, Kurabiye Canavarı bile benim tarifimle 5 dakikada kurabiye hazırlıyormuş :) Bakalım 5 dakikada kurabiye nasıl hazırlanıyor?

Pudra şekerini margarin ile yoğurmamız gerekiyor 1 paket margarini açın ve hazırlama kabınıza koyun, margarinin oda sıcaklığında olması gerekiyor bu sebeple dolaptan çıkarmanız yeterli, ısıtmanıza gerek yok. Pudra şekerini üzerine dökün ve yoğurun ardından kabınıza göre 3 ya da 4 su bardağı un ekleyin, yumurtanın sadece sarısını ekleyin, yumurtanın akını atmayın, yumurtayı alıp minik bir kaseye akını ayırın, daha sonra kullanacağız. Bir kabın içinde yumurta beyazını ayıralım.

Aman ben nasıl ayırayım beyazını diyenleri duyar gibiyim. Yumurtayı kırdığınız kabın içinden sarısını boş bir pet şişe yardımıyla çıkarabilirsiniz. Boş pet şişeyi biraz sıkın, şişenin ağzını yumurtanın sarısına dokundurun ve şişeyi bırakın hava alsın şişe hava alırken yumurtanın sarısını içine alır.

yumurtanın sanırısı beyazı nasıl ayrılır

Kabartma tozunu da ekleyip hepsini karıştırmaya başlayın. Malzemeleri karıştırıp yoğururken kulak memesi kıvamına gelmesi yeterli. Karışımı elimizde top top yuvarlayacağız. Düz bir tabağa kırılmış fındıkları ve toz şekeri koyun, yuvarladığınız topları önce kenara ayırdığınız yumurta akına ardından, fındık ve toz şeker olan tabağa batırıp tepsinize dizin. Önceden 180 derecede ısıtılmış fırına verin ve çayı koyun :) çünkü hafifçe kızarana kadar pişmesi yeterli. 5 dakika da hazırladığımız kurabiye 15 – 20 dakikada pişmiş ve tamamen servise hazır hale gelmiş olacak. İsteyenler kurabiyeyi damla çikolata ile de süsleyebilirler. Afiyet, bal şeker olsun :)

Sen de yorum yaz, çekinme! Hepsini okuyorum.