pandispanya keki hamuru

Pandispanya Keki Tarifi Kabarık Hamurlu

41

Malzemeler Listesi

  • 4 buyuk yumurta (ve ya 5 kucuk)
  • 1 kahve fincanı şeker
  • 1 hakve fincanı un
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 kahve fincanı su
  • az sıvı yağ (tepsiyi yağlamak için)
  • (su yerine portakal ya da limon)

Tarifin Yapılışı

Pandispanya Keki Tarifi Hamurunu Güzel Kabarık Yapmak İstiyorsanız Bu Tarifi Seveceksiniz

Pandispanya keki ile güzel yaş pastalar ya da tatlı kekler yapabiliriz. Sizlere yaş pastalar için kek yapmanın tarifini vereceğim. Üstelik Pandispanya Tarifi ‘ne uyarsanız kekiniz güzelce kabaracak.

İşe yumurtaları çırpmakla başlayın, mikseri elinize alın ve hızlı seviyesini açıp birkaç dakika çırpın. Sanırım 6 dakika kadar çırpınca köpürecektir, içine şeker eklemeyi unutmayın, yumurtalar şekerle birlikte köpürene kadar çırpılsın.

Ardından kabartma tozu ekleyeceğiz, unu ve suyu da bu aşamada ekleyip bir dakika kadar daha çırpmaya devam edelim.

Elde ettiğimiz hamuru tepsiye dökme zamanı geldi, burada dikkat etmemiz gereken 2 nokta var. Birincisi tepsiyi eşit ve güzel yağlamak. (Eğer yağlamazsanız kek tepsiye yapışır) ikinci nokta ise hamuru tepsiye eşit yayabilmek. Unutmadan söyleyeyim eğer varsa 26 sanitemetrelik tepsi tercih edin, elinizde yoksa yakın ölçüleri seçmeye çalışın. Tepsiye pandispanya hamurunu döktükten sonra tepsiyi sağa sola eğebilir, sallayabiliriz bu şekilde hamur tepside eşit yayılır.

Sıra tepisiyi fırına vermeye geldi. Fırını 180 dereceye ayarlayın ama sıcak fırına değil de fırın soğukken tepsiyi fırına yerleştirin. Kek pişene kadar fırını açmamaya özen gösterelim. Piştiğini nasıl anlarım derseniz Fırında Pandispanya Keki yaparken kekin renginin değişmesini bekleyin. Rengi değişince piştiğini anlayabiliriz. Çıkardıktan sonra kürdan batırarak içinin de pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Fırından çıkardıktan sonra kekin kenarlara yapışıp yapışmadığını kontrol edin, eğer yapışmışsa bıçak kullanarak kei yapışan kenarlardan ayırın.

Şimdi sıra geldi pandispanya keki tepsiden tamamen ayırmaya. Tepsinin üstüne bir kap ya da geniş düz bir tabak yerleştirelim ve tepsiyi ıslak bir havluyla ters çevirin. Aman dikat elinizi yakmayın! Islak havlu tepsinin üzerindeyken tepsiye bir bıçak yardımıyla ya da elinizle vurun. Vurarak pişmiş pandispanya hamuru tepsiden parçalanmadan diğer kaba düşer. Sanırım kek hazır.

Keki kesip arasına eklemek istediklerinize ya da üzerini süsleyeceğiniz alternatiflere daha sonra yer vereceğim.

Şimdilik basit alternatifler isterseniz: su yerine portakal sıkın ve kabuklarını rendeleyin ya da aynı şekilde limon sıkın ve limon kabukları rendeleyin! Ne dersiniz, güzel olabilir öyle değil mi? Afiyet olsun.

Bu tarif için 1 yorum var, bakalım neler söylenmiş?

Sen de yorum yaz, çekinme! Hepsini okuyorum.