Çiğ Börek Tarifi Kolay Tarif

Çiğ Börek

Hanımlar Çiğ Börek gibisi var mıdır?  İnanın öyle zor da değil. Birazdan adım adım birlikte yapacağız. Haydi başlayalım.

Kolay Çiğ Börek Tarifi

Önce kabın içerisine un, tuz ve su ilave edilerek klasik kulak memesi yumuşaklığına gelinceye kadar karıştırılarak hamuru hazır hale getirelim. Başka bir kapta soğanları rendeleyelim, üzerine kıymamızı, tuzumuzu, karabiber ve istenirse kırmızı biberimizle birlikte suyu da ekleyip karıştırılarak çiğ böreğimizin içine koyacağımız harcı hazırlayalım. Harcı biraz sulu olsa daha lezzetli olur, suyu akan börek makbuldür, bunun için de harca yarım çay bardağı suyu bir kere ilave etmek yerine yaptıkça, harcın suyunun azaldığını gördükçe su eklenirse çiğ böreklerin çoğu daha sulu olacaktır. Harcı sulu olursa daha lezzetli olur bu sebeple harca suyu birkerede katıp işin içinden çıkmak yerine harcın suyu azaldıkça su ekleyebiliriz. Hazırladığımız hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar alalım,  daireler oluşturulacak şekilde hamurları açalım. Açtığımız hamurlar birbirine yapışmasın diye arada sırada unlayalım. Çiğ böreğin içini hazırlamıştık ya, daire şeklinde açtığımız hamurun üzerine yarım ay şeklinde ince bir tabaka halinde sürelim. Nasıl yarım ay ne diyor bu? Dediğinizi duyar gibiyim. Hemen aşağıya eklediğim fotoğrafa bakarak durumu daha iyi anlayabiliriz.

Çiğbörek Yapımı Yapılışı

Hamurun boş kalan diğer tarafını harcı sürdüğümüz kısmın üstünü kapatarak, harcın dışarıya akmaması için yarım ay şekline gelen çiböreğin kenarları bir tabakla yada kapatma tırtılı ile keselim. Hazırlanan çiğ börekler daha önce derin bir tencerede kızdırılmış (yaklaşık 2-3 su bardağı) yağa atılarak, her iki tarafı da hafif pembeleşecek şekilde kızartılır.

Çiğ börek resimli

Çiğ börek hazır, bakalım nasıl oluyormuş? Ayranla, yeşil biberle salatayla falan harika oluyor. Afiyet olsun.

Pişirme süresi:
Porsiyon: 6
Malzemeler:

hamuru için:

  • 4 su bardağı un
  • bir tatlı kaşığı (silme) tuz

harcı için:

  • 250 kg kıyma
  • 1 adet soğan
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığından biraz az karabiber, kırmızı biber
  • yarım çay bardağı su

 

yukleniyor...

Beğendin mi? Yorum yaz, soru sor, bilgi ekle. Hepsini okuyorum.